Italský Chrtík ♥ Italian Sighthound ♥ Piccolo Levriero Italiano

      Zdraví a pohoda našich chrtíků, jejich potomků a následně dalších generací je má priorita v chovu. Proto kladu největší důraz na maximalizaci zdraví a pečlivý výběr chovných párů.

   Vyrůstala jsem v chovatelské rodině, což se odrazilo i ve volbě mého budoucího života, kdy jsem v roce 1989 dokončila chovatelskou školu se základy veteriny i genetiky a mnoho let v oboru pracovala. Součástí naší rodiny byli vždy domácí mazlíčci, ať chlupatí či opeření, ale až postupem let, kdy mé vlastní děti odrůstaly a bylo více času jsem se začala aktivně věnovat pro mé srdce nejúžasnějšímu plemeni ITALSKÝ CHRTÍK s cílem KRÁSA + VÝKON na mezinárodní úrovni, což jde ruku v ruce se ZDRAVÍM a VYROVNANOU POVAHOU. 
 První fenka v ČR a jako druhá v Evropě na tento titul Mezinárodního šampiona Krásy & Výkonu C.I.B.P. dosáhla zakladatelka mé chovatelské stanice, dnes již dáma v seniorském věku PERLA. Perla je též HISTORICKY PRVNÍ CHRTÍK v ČR, který má doložené certifikáty KOMPLETNÍCH ZDRAVOTNÍCH TESTŮ na DĚDIČNÁ a ZÍSKANÁ ONEMOCNĚNÍ nejen nahodile, ale cíleně a pravidelně PO CELOU DOBU CHOVNOSTI s výsledkem ZDRAVÁ, stejně jako ostatní chrtíci v mé chs.

  První vrh štěňátek s příponou "Annaperla" jsem odchovala v roce 2009. Od téhož roku se datují první oficiální zdravotní testy na dědičná onemocnění patell (kolenní čéšky), srdce a očí u chrtíků v ČR.
O generaci větší jistotu u těchto dědičných onemocnění máme díky chovatelce naší Perly, která v roce 2009 (stejně jako první oficiální vyšetření Perly, absolvovala u pětiletých rodičů naší holčičky, Ceysseho a Cinderelly zdravotní vyšetření na tato onemocnění.

  Naše štěňátka z vrhu "B" jsou prvními v ČR, která se mohla prokázat kompletním zdravotním vyšetřením na dědičná (vrozená) či získaná onemocnění obou rodičů. Za což patří velké díky majiteli otce štěňátek a zároveň majiteli pejska BON BOA Annaperla z tohoto vrhu, Václavu Holochovi (WindStorm kennel), který vyhověl naší žádosti o doložení zdravotních testů před plánovaným krytím.

  I přes mnoho prestižních oceněních na výstavách, dostizích a coursingu doma i v zahraničí jsou pro nás pesani prvořadě plnohodnotnými členy naší rodiny a psí kamarádi s čistou duší, kteří s námi zůstanou nejen po dobu aktivní kariery a chovnosti, ale po celý jejich život.
Velice nás těší, že nám naši lásku a péči, kdy v roce 2017 vlastníme 4 zdravé generace, vrací svou jedinečností, vyrovnanou povahou a neopakovatelnými momenty nejen všedních dní, ale i svými fenomenálními úspěchy což je patrné z jejich dosažených výsledků. Vzorem pro zdravý chov pro mne bylo Finsko, kterému dodnes může celá Evropa závidět promyšlenou veřejnou databázi, ve které je veden každý jedinec všech psích ras. U chrtíků je povinné vyšetření srdce, očí a patell, opakovaně po celou dobu chovnosti. Bez aktuálního vyšetření, které nesmí být starší dvou let, nemohou být jedinci použiti v chovu! Finové velice dobře vědí, že pokud je jedinec naprosto zdravý ve věku dvou let, v šesti letech už být nemusí a tímto opatřením eliminují případná dědičná onemocnění v chovu. Klinicky se nejvíce genetických nemocí u psů začne projevovat mezi 3 - 5 rokem života. V současné době majitelé a chovatelé v ČR sic zdravotní certifikát s testy patell (kolenní čéšky) povětšině u svých chrtíků vlastní. Bohužel, kardiologické a oftalmologické vyšetření absolvují převážně jen jednu a to ve věku nejčastěji do dvou let věku jedince, které nebylo nikdy opakováno. Krom DNA testů a patell, jsou oftalmologická a kardiologická vyšetření platná po dobu jednoho roku a nejdéle po dvou letech se musí opakovat! Je to stejné jako u lidí například s cukrovkou, ve 30 letech je člověk naprosto zdráv, ale za dalších 5 let již být nemusí ..... Je zcestné nechat prvně testovat svou fenku po skončení chovnosti ve věku 8 let a více..... Jiná situace je to v případě psů, ti jsou chovní po celou dobu svého života, ale v tomto případě je důležité vědět, že choroby které se objeví po 7 roce života již nebývají dědičného charakteru nýbrž důsledkem počínajícího stáří.
V Americe mají renomované chovy navíc DNA testy.

Všichni chrtíci v mém vlastnictví od založení chs. Annaperla, kteří jsou součástí chovu, mají kompletní zdravotní vyšetření na dědičná (vrozená) a získaná onemocnění s výsledkem NEGATIVNÍ / ZDRAVÝ, od akreditovaných veterinárních lékařů po celou dobu jejich chovnosti. Všechny certifikáty jsou veřejné a dokládám je nejen na plemenou knihu k zápisu do rodokmenů štěňátek, ale jsou ke shlédnutí včetně výsledků DNA testů na osobních stránkách každého našeho jedince a ve světové databázi Italských chrtíků - The Breed Archive Italian Greyhound. Veterinární Genetická Laboratoř UC Davis v Kalifornii, jako jediná na světě nabízí unikátní DNA genetické testy speciálně pro italské chrtíky na GLAUKOM, PRA (progresivní retinální atrofie oční sítnice), FEH (hypoplazie zubní skloviny) PRIMÁRNÍ LUXACI ČOČKY. Většina Evropských chovatelů chrtíků tyto testy využívá jako prevenci ve svém chovu, jelikož tyto nemoci jsou typické a velmi závažné pro plemeno.

Taktéž v v mé chs. počínaje rokem 2014 mají naši chrtíci tyto unikátní DNA genetické testy a od jara 2015 navíc vlastní DNA PROFIL (certifikát identity). Profilový test identity je výborný nejen pro prokázání 100% původu jedince a posléze jeho potomků, ale též na stanovení KOEFICIENTU DIVERZITY pro výběr optimálního chovného páru. Genetický profil mají naši chrtíci od mezinárodní akreditované genetické laboratoře GENOMIA, která se úspěšně a prvidelně účastní srovnávání kvality a dovede stanovit profil z maximálně možného počtu 22 markerů na rozdíl od laboratoře Vemodia spolupracující s ČMKU, která umí tentýž DNA profil stanovit z pouhých 19 markerů. Neela Annaperla je čtrvrtou generací s DNA profilem v plném počtu markerů, zároveň druhou generací v našem chovu (první v ČR), která má ověřenu identitu DNA obou svých rodičů, všech 4 prarodičů a toto potvrzeno plemenou knihou ČMKU v jejím rodokmenu hologramem "Parents valid". Totéž má její maminka Imonee a dále i naše Kersee, to znamená, že jejich původ je 100% zaručen! Všechny naše fenky pochází ze zahraničního krytí, kde otcové Nario, Greywind a Victor měli taktéž Dna profil a zdravotní testy, za což patří obrovské díky majitelům! 

Věříme, že i další chovatelé u nás brzy ocení tuto možnost prevence pro svoje chovy. Sice to není levná záležitost, ale v porovnání s klinickým vyšetřením, které se musí pravidelně opakovat, je to jistota na celý život jedince i jeho potomků. Do konce roku 2017 využila v ČR možnost DNA testů speciálně pro plemeno italský chrtík pouze naše chovatelská stanice a chs. ASSETTO CORSE, ve které působí i naše GIULIETTA Annaperla.

Informace o DNA testech z VGL UC Davis v Kalifornii - PRIMÁRNÍ LUXACE ČOČKY - ZDE
GLAUKOM, FEH a PRA - ZDE
      Genetická laboratoř GENOMIA - nabídka Profilové testy ZDE   

 

 

TOPlist