Italský Chrtík ♥ Italian Sighthound ♥ Piccolo Levriero Italiano

                           
Počátky Italského chrtíka sahají až do starého Egypta, kde byli nalezeny jeho kosterní fosílie a kresby v hrobkách faraonů. Díky čilému obchodnímu ruchu ve středomoří se rozšíl přes starověké Řecko až do Itálie, kde se traduje že párek těchto úžasných psíků věnovala Egyptská královna Kleopatra VII. svému milenci  císaři Juliusu Caesarovi. Pruský král Bedřich Veliký měl na svém královském dvoře dokonce až okolo padesáti chrtíků. K dalším milovníkům tohoto plemene patřili také francouzský král Ludvík XIV., anglický básník Geofrey Chaucer, francouzský spisovatele Gustav Flaubert a francouzský herec Jean Gabin (foto níže).
Je zřejmé, že si 
Italský chrtík v dávné historii získal přízeň nejen egyptských vládců ve starém Egyptě, ale
i šlechty novověku. Dle dochovaných důkazů byl chrtík vždy chován jako lovecký pes a zároveň společenský. Jeho specialitou díky aerodynamickému tělu byl lov bažantů, zajíců, králíků. Patřil též k neoddělitelné dekoraci paní a slečen na královských dvorech a zpříjemňoval svou přítomností, vrozenou  ušlechtilostí a hlavně milou povahou, život králů.
V nynější době se k lovu ve volné přírodě nevyužívá, ale jeho vrozenou touhu lovit je možné rozvíjet na coursingu či dostihovém ovále. Vždyť i dle dnešního stanardu je v záhlaví zmiňováno využití chrtíka jako dostihového neboli závodního psa bez zkoušky výkonu :) V 19 století byl chován spíše jako pes společenský což vedlo téměř k jeho skáze. Chrtík se změnil v trpaslíka s výškou okolo 28 -30cm, křehkého, jemného se znaky nanismu (zakulacená hlava, vystouplé oči, zkrácená nosní partie a krátké nohy) bez sebemenšího loveckého instinktu. Až po druhé světové válce se začal chov chrtíků v Evropě regenerovat a trvalo opravdu mnoho dlouhých let než se vrátil k ideálu elegantního psa, kterého lze nazvat "CHRTEM" Největší zásluhu na záchraně tohoto úžasného plemene a navrácení k ideálu elegantního chrta měla Marchesa Maria Luisa Incontri Lotteringhi della Stufa z historicky známé Italské chovatelské stanice "del CALCIONE" . Dále to byla Rakouská emancipovaná chovatelka Pia Pfleger ze stanice "SPRINGFIELD"
Dnešní chrtík je doma v dospělosti klidný, milý a velice inteligentní společnik s dušičkou hravého dítěte, který miluje teplo a luxusní pohodlí nejlépe v podobě páníčkovi postele :), také se velmi rád vyhřívá na sluníčku.
Z lásky ke svému pánovi se snadno přizpůsobí životnímu režimu rodiny a dokáže být i poslušný, ale je třeba mít vždy na paměti, že italáček není služební plemeno, proto od něj nemůžete čekat poslušnost nadrilovanou. 
Miluje procházky, kde by měl být vždy mimo oplocený pozemek na vodítku, právě pro svůj silně vyvinutý lovecký instinkt, kdy je schopen na krátkou vzdálenost dosáhnout rychlosti až 60 km / h.

      VZHLED ITALSKÉHO CHRTÍKA DLE SOUČASNÉHO STANDARDU FCI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AB = 32 cm až 38 cm
AB = CD
EB mírně vyšší než AE
FH může dosáhnout 40% AB
FG = GH
IL = FH

                      A VZHLED ITALSKÉHO CHRTÍKA V MINULOSTI